شرح خبررئیس حوزه ریاست قوه‌قضاییه: مردم از وضعیت دادرسی ما راضی نیستند
1398/02/22

کد خبر : 4089
تعداد بازدید : 330
متن کامل خبر :

مراسم تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید مرکز امور مشاوران، وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه روز گذشته با حضور مرتضی بختیاری رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه در مرکز امور مشاوران این قوه برگزار شد.

بختیاری طی سخنانی در این مراسم با اشاره به اینکه در زمانی که وزیر دادگستری بوده در جلسات هیئت مدیره مرکز شرکت می‌کرده، گفت: من شهادت می‌دهم که آقای مؤمنی کار سنگینی را انجام داده‌اند و به لحاظ زیرساختهای حقوقی هم به خصوص در زمینه تدوین آئین‌نامه جدید مرکز کار تخصصی صورت گرفته است.

بختیاری در ادامه سخنان خود به شرح حدیثی از پیامبر اکرم(ص) پرداخت که ایشان می‌فرمایند: روز قیامت که برپا شود 4 سوال از همه می‌شود

وی سپس اولین سوال را در خصوص طریقه صرف عمر بیان کرد و گفت: بهترین زمینه و موقعیت برای تمسک جستن به خداوند و 14 معصوم ماه رمضان است. خیلی‌ها در این ماه توانستند بار خود را ببندند و در مسیری که خداوند تعیین کرده قرار بگیرند.

بختیاری یکی از بهترین عبادات درماه مبارک رمضان را فکر کردن عنوان کرد و گفت: بهترین عبادت دیگر گره‌گشایی از خلق، محرومین ومستمندان است.

رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه سوال دوم را در زمینه چگونه صرف کردن جوانی عنوان کرد و با اشاره به اینکه سوال سوم در زمینه چگونه و در چه راه صرف کردن مال خواهد بود، تصریح کرد: برخی از وکلا چه جوابی دارند که بعضی از پولها را در قالب وکالت از مردم می‌گیرند.

بختیاری سپس سوال چهارم که در روز قیامت از همه پرسیده خواهد شد را در رابطه با ولایت و محبت اهل بیت عنوان کرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به طرح سند تحول در قوه قضائیه افزود: آیت‌الله رئیسی این سند را به عنوان برنامه به رهبر معظم انقلاب ارائه دادند که در حکم آقای رئیسی به عنوان منشور هشت‌گانه مورد تأکید قرار گرفت.

رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه در ادامه به تشریح ارکان سند تحول پرداخت و در رابطه با تحول در نظام دادرسی به عنوان اولین رکن افزود: بی‌تعارف مردم در این زمینه از ما راضی نیستند هرچند که تحول در نظام دادرسی وظیفه اولیه قضات است، اما وکلا و کارشناسان هم در اینجا سهم دارند.

بختیاری سپس با اشاره به اینکه معتقد به جوانگرایی است، گفت: من به خودم اعتراض داشتم که چرا این مسئولیت را پذیرفتم، اما 37 سال سابقه کار قضایی دارم و راهی را رفته و چالش‌هایش را می‌شناسم.

وی با اشاره به کلام معروف "التجربة فوق‌العلم" تصریح کرد: ما در کنار آقای بهادری که دکترای تخصصی‌اش را گرفته هستیم و تجربیاتمان را در اختیار ایشان قرار می‌دهیم.

رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه با اشاره به اینکه بهترین برنامه‌ها اگر مجریان خوبی نداشته باشد در کشو می‌ماند، از وکلا، قضات و کارشناسان رسمی قوه قضائیه خواست که نگذارند سندتحول به این سرنوشت دچار شود.

بختیاری سپس  به سوگندی که قضات، وکلا و کارشناسان در آغاز خدمت خود یاد می‌کنند اشاره کرد و گفت: ما سوگند یاد کردیم که همه جا از حق دفاع کنیم.

وی در انتهای از مذاکرات صورت گرفته با مؤمنی رئیس سابق مرکز امور مشاوران، وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه خبر داد و افزود: قطعا از وجود ایشان استفاده خواهیم کرد.