شرح خبرمحسنی‌اژه‌ای: نظریه‌های پزشکی قانونی باید عاری از الفاظ چندپهلو ب
1398/02/22

کد خبر : 4091
تعداد بازدید : 331
متن کامل خبر :

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای صبح امروز در مراسم معارفه رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار کرد: آقای مسجدی مدیری متعهد، مردم‌دار، مبتکر هستند و توفیقات خوبی در مسئولیتهای قبلی داشتند، امیداریم در این سازمان جهشی را ایجاد کنند. سازمان پزشکی قانونی خدمات بسیار بزرگی را به جامعه داده است، این سازمان در تحقق و توسعه عدالت می‌تواند نقش ایفا کند، تشخیص مجرم در پاره‌ای از موارد منحصر به نظر پزشکی قانونی است.

وی افزود: در برخی موارد اگر نظر پزشکی قانونی نباشد، قاضی نمی‌تواند در میزان دیه نظرش را اعمال کند، در پاره‌ای از موارد در صورت عدم کمک پزشکی قانونی دستگاه قضایی با مشکل مواجه می‌شویم. امروز در قصور حدود، بدون نظر پزشکی قانونی با مشکل مواجه می‌شویم، این سازمان نه تنها در پرونده‌های کیفری بلکه در سایر پرونده‌ها مانند سیل، زلزله، برخی آتش‌سوزی‌ها نقش بی‌بدیلی ایفا می‌کند، امروز شهیدی که سالیان سال مفقود‌الاثر بود، با استفاده از امکانات این سازمان شناسایی می‌شود.

معاون اول قوه‌قضاییه خطاب به رئیس جدید سازمان پزشکی قانونی گفت: ترتیبی اتخاد کنید تا مجموعه همکاران بتوانند به شما دسترسی پیدا کند، این کار مشکلی است اما برای موفقیت خود شما بسیار موثر است.

وی ادامه داد: دقت، سرعت و صریح بودن نظریه‌های پزشکی قانونی فوق‌العاده مورد اهمیت است، اعتماد مردم و قاضی به نظر پزشکی قانونی است، باید از الفاظ دوپهلو و سه پهلو در نظریه‌ها جلوگیری شود. 

اژه‌ای با بیان اینکه برخی از گلایه‌هایی که مردم از دستگاه قضا دارند مربوط به پزشکی قانونی است، تصریح کرد: می‌توانیم از ظرفیت متخصصان خارج از پزشکی قانونی استفاده کنیم، باید تلاش کنیم و ببینیم چه اندازه از ظرفیت خارج از سازمان پزشکی قانونی می‌توان بهره برد.

معاون اول دستگاه قضا یادآور شد: کار در پزشکی قانونی سخت است، جا دارد به کارمندان این سازمان رسیدگی شود، یک عمل ناصحیح در این سازمان می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. در برخی مناطق کشور پزشکی قانونی مستقر نیست و فاصله آنها با مراکز پزشکی قانونی زیاد است که باید درباره این موارد نیز تصمیماتی اتخاذ شود.

معاون اول قوه‌قضاییه تصریح کرد: باید دقت را بالا برده و دستگاه‌ها به روز شود، حتی اگر دستگاه‌ مورد نیاز داخل کشور نبود از خارج تامین شود زیرا تشخیص اولیه نادرست در برخی امور می‌تواند تبعات هزینه‌سازی به دنبال داشته باشد.